Vydání čtyř pražských artikulů (Proof)

649,00 Kč
S DPH
Počet
SKLADEM

Od vydání čtyř pražských artikulů uplynulo v roce 2020 rovných 600 let. Tento program husitské revoluce připomíná stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Čtyři pražské artikuly – politické a věroučné články, na kterých se shodli představitelé všech husitských frakcí – požadovaly svobodný výklad bible, přijímání podobojí, konec světského panování kněží a rovné trestání smrtelných hříchů. Byly výsledkem padesátiletého úsilí reformních teoretiků od Jana Viklefa přes Jana Husa po Jakoubka ze Stříbra a nezanedbatelný podíl na jejich formulaci měli pražští univerzitní mistři. Staly se základním zákonem husitství, ale pro svůj převratný charakter nemohly být nikdy v plnosti uplatněny – světských statků a vlivu se nehodlali vzdát ani husitští kněží a rovná trestní odpovědnost pro šlechtu a poddané byla ve středověké realitě trojího lidu nemyslitelná… Po úporných jednáních mezi basilejským koncilem a představiteli kališníků, která probíhala na konci husitských válek, tak nakonec došlo ke schválení jediného artikulu – Čechům bylo přiznáno přijímání z kalicha.

Vítězem výtvarné soutěže ČNB se stal akademický sochař Michal Vitanovský. Averzní straně jeho mince vévodí setkání husitů u jednacího stolu. Reverzní strana pak předkládá ikonické husitské zbraně a symboly jednotlivých artikulů – bibli, hostii a kalich, ruku odmítající peníze a váhy doplněné mečem.

Výhradním výrobcem všech českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

2633
3 ks

Parametry

ROK EMISE
2020
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO