200. výročí Založení Národního muzea (Proof)

899,00 Kč
S DPH
Počet
SKLADEM

V roce 2018 si připomínáme rovná dvě staletí existence naší největší a nejvýznamnější muzejní instituce – Národního muzea. Česká národní banka toto jubileum nemohla opomenout a vydala stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v mimořádné kvalitě proof.

Za dobu své existence Národní muzeum nashromáždilo miliony nenahraditelných exponátů z nepřeberné řady oborů – od přírodních věd po společenské. Nechybí mezi nimi například 105 tisíc let starý výlitek mozkovny neandertálce či kompletní velrybí kostra. S muzeem jsou nerozlučně spjaty dějiny české numismatiky a stejně významný podíl mělo na rozvoji české archeologie a paleontologie. Po dvě staletí představuje bohatost a hloubku našich dějin a dokazuje, že česká věda si ve srovnání s bádáním světových národů v ničem nezadá.

Ukázku pokladů, které můžeme ve sbírkách Národního muzea nalézt, předkládá mince zkušeného medailéra Mgr. Petra Horáka. Na averzní straně dvousetkoruny jsou ztvárněny dvě pomyslné vitríny obsahující kostru plejtváka myšoka, zkamenělinu trilobita, kamennou plastiku hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár přemyslovského knížete Boleslava II. a dva vyhynulé živočichy – vakovlka a velescinka kapverdského. Reverzní strana mince je pak věnována dvěma budovám Národního muzea – historické a nové.

Všechny české mince jsou raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

2623M
4 ks

Parametry

ROK EMISE
2018
PROVEDENÍ
PROOF
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO