Založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě (Proof)

549,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

V roce 2020 slavíme 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Hold jí vzdává stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě proof.

„Nikde jinde u nás neodráží se nyní tak zřetelně duch nové doby, nezadržitelný kvas ve sklářství a jistota správné budoucí cesty, jako na této škole, která prokázala, že nechce být pouze šablonovitým učilištěm, nýbrž ohniskem nové sklářské tvorby,“ napsal Karel Herain, historik umění a ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze, o železnobrodské sklářské škole. Ta vznikla v roce 1920 – v době národního nadšení první republiky – jako protipól starších německých institucí. Netrvalo dlouho a díky věhlasným pedagogům a talentovaným studentům si vybudovala vynikající renomé. Okouzlila nejen doma, ale především na prestižních výstavách v zahraničí, kde zaujaly například unikátní skleněné figurky… Mladí lidé si zde již sto let osvojují nejen umělecké, řemeslné a technické dovednosti, ale také cit pro trvalé hodnoty. Výuka v největší sklářské škole v Evropě, jejíž součástí je i sklářská huť, dnes zahrnuje takřka všechny horké i studené techniky výtvarného zpracování skla – broušené a malované sklo, skleněnou tavenou plastiku, ryté sklo, zpracování technického skla u kahanu nebo hutně tvarované sklo, skleněný šperk a bižuterii.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal medailér Luboš Charvát. Odborná komise ocenila „krásnou kompozici s prvky broušeného skla ze školních prací, které jsou harmonicky propojeny s architekturou školy (v podobě fragmentu vstupního portálu) a školním emblémem“.

Všechny české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

2632

Parametry

ROK EMISE
2020
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO