250. výročí narození Václava Tháma (BK)

1 190,00 Kč
S DPH
Počet
Poslední kus skladem

Poslední stříbrná mince 500 Kč z pětiletého emisního cyklu České národní banky je věnována opravdovému Čechovi – buditeli Václavu Thámovi, jehož 250. výročí narození si letos připomínáme.

Český herec a dramatik Václav Thám se narodil v Praze roku 1765. Po studiích akademického gymnázia navštěvoval dva roky filosofie. Svou kariéru zahájil jako úředník u pražské policie, jeho údělem však měl být naprosto odlišný obor – divadlo. To plnilo na konci 18. století, v době národního obrození, nejen kulturní funkci – z jeviště totiž k národu mohla zaznívat krásná česká řeč. Toho si byl právě Václav Thám velmi vědom, a stal se tak jedním ze zakladatelů, iniciátorů a organizátorů českého divadla. Hrál v Boudě a později divadle U Hybernů. Věnoval se překladům her do češtiny, zpracoval řadu německých textů, ale i Moliérova Dona Juana. Václav Thám je autorem více než 50 původních her – mezi nimi i Břetislava a Jitky aneb Únosu z kláštera, prvního novočeského dramatického kousku vůbec. Se svým bratrem Karlem Ignácem Thámem oddaně oživoval také českou literaturu. Václav Thám vydal první český almanach Básně v řeči vázané. Rozkvět vlasteneckého divadla žel roku 1799 zažil těžkou krizi, již Václav Thám neustál a rozhodl se opustit Prahu a stát se kočovným hercem. Od té doby historické prameny jeho osud jen domýšlejí. Zemřel pravděpodobně roku 1816, kdy šel údajně navštívit svou ženu, jež ho během manželství opustila s jiným hercem, a nalezl už jen její hrob.

Nová mince 500 Kč z ryzího stříbra nese skvostné zpracování obou stran věnovaných osobnosti Václava Tháma. Její autorství patří akademickému sochaři Michalu Vitanovskému, o čemž rozhodla komise, jež ocenila zejména velmi nápadité a vtipné řešení neznámé podoby Václava Tháma na reverzu a také pro sochařsky a figurálně brilantní provedení averzní strany. Další výjimečná numismatická záležitost je připravena zpestřit vaše sběratelské portfolio!

2108
1 ks

Parametry

ROK EMISE
2015
PROVEDENÍ
BĚŽNÁ KVALITA
TYP OBALU
KAPSLE
HMOTNOST (gr)
25
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
500,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO