100. výročí bitvy u Zborova (Proof)

1 190,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

Roku 1917 se poblíž ukrajinského městečka Zborov odehrála bitva. Začala se v ní psát legenda československých legionářů a svět tehdy poprvé uznal, že si za svou odvahu zaslouží samostatný stát. O 100 let později si vysloužili také vlastní stříbrnou pamětní minci České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč v kvalitě proof.

Československá brigáda působící na východní frontě byla ruským velením povazována za druhořadou. Měla k dispozici pouze zastaralou výzbroj – například nedisponovala téměř žádnými kulomety, které se staly synonymem Velké války. Nedostatečná byla i její výstroj – někteří vojáci tak v horkém létě museli nosit zimní uniformy. A do třetice všeho zlého neměla jednotka čítající na tři a půl tisíce dobrovolníků příležitost se secvičit – její členové nebyli zvyklí bojovat jako velký celek, protože většina z nich byla dosud roztroušena mezi ruskými jednotkami, kde sloužili jako víceméně samostatní frontoví rozvědčíci. Když pak byli Čechoslováci nasazeni v útoku u Zborova, měla být z těchto důvodů jejich úloha pouze podpůrná. Selhání hlavních ruských oddílů je však postavilo do centra dění. Tehdy se naplno ukázalo jejich odhodlání a planoucí vlastenectví. Sami dokázali prorazit obranná pásma nepřítele a ovládnout bojiště. Ve vítězství nad rakouskými jednotkami jim pomohla i jejich nesecvičenost a průzkumnická zkušenost – na rozdíl od tradiční válečné taktiky totiž postupovali v malých oddílech a iniciativa nižších velitelů pružně reagovala na měnící se situaci.

Autorem, který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB, je mladý medailér Asamat Baltaev, DiS. Reverzní stranu mince věnoval monumentálnímu válečnému výjevu, na kterém se střetávají dvě armády – smutným faktem je, že na obou stranách bitevního pole tehdy stáli Čechoslováci. Scéna je doplněna výročními letopočty 1917–2017 a nápisem BITVA U ZBOROVA. Na averzu pak český lev, doplněný dalšími heraldickými znaky, drásá rakouského orla a kompozici uzavírá opis 500 Kč ČESKÁ REPUBLIKA.

Všechny mince ČNB razí Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

2616

Parametry

ROK EMISE
2017
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
25
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
500,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO