300. výročí úmrtí Jan Brokoff (BK)

479,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

Rovná tři staletí – právě tolik času uplynulo v roce 2018 od úmrtí proslulého barokního sochaře Jana Brokoffa. Jako připomínku kulatého jubilea vydává Česká národní banka stříbrnou pamětní minci s nominální hodnotou 200 Kč vyraženou v kvalitě standard.

Jan Brokoff pocházel z německé rodiny žijící v Uhrách – ve slovenské Spišské Sobotě –, ale za své umělecké působiště si vybral české země – zejména jejich hlavní město. Přestože byl vychováván v protestantské víře, během svého působení v Praze se rozhodl přestoupit na víru katolickou. Pravděpodobně proto, aby mohl v metropoli, která tehdy luteránům nepřála, svobodně tvořit. Roli v jeho náboženské konverzi ale mohla sehrát také práce na skulptuře proslulého zpovědníka Jana Nepomuckého, který střežil tajemství své královny i za cenu vlastního života. Bronzová socha byla vztyčena na Karlově mostě (nedaleko místa, odkud byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy) v roce 1683, tedy dlouho před oficiálním svatořečením středověkého mučedníka roku 1729. Obratem se stala takřka závazným vyobrazením světce, které sloužilo jako vzor sochařům a malířům nejen u nás, ale v celé Evropě.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži České národní banky, umístil na averzní stranu mince právě sochu svatého Jana Nepomuckého na podstavci a světcovu svatozář vtipně doplnil nezbytným opisem ČESKÁ REPUBLIKA. Na reverzní straně, která svou kompozicí kopíruje averz, se pak nachází svislý text JAN BROKOFF, který je doplněn historizujícím dekorem s barokními detaily a letopočty 1718 a 2018.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

2121

Parametry

ROK EMISE
2018
PROVEDENÍ
BĚŽNÁ KVALITA
TYP OBALU
KAPSLE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO

Mohlo by vás také zajímat