100. výročí narození Bohumil Hrabal (Proof)

559,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

Stříbrná pamětní mince vychází jako pocta Bohumilu Hrabalovi, který by se letos dožil sta let. Pamětní 200 Kč mince České národní banky připomínají nejvýznamnější milníky a velikány národní historie v lesku ryzího stříbra a jsou nesmrtelnou připomínkou barvitosti dějin českého národa.

Bohumil Hrabal se narodil před sto lety v Brně jako syn svobodné matky Maryšky. Ta se později vdala za Františka Hrabala. Po svatbě Francin Bohumila osvojil a za rok se mu narodil bratr Slávek. Zanedlouho přijal František Hrabal místo pivovaru v Nymburce. Tam také Bohumil absolvoval základní školu a reálné gymnázium. Jeho studia však nebyla snadná, učení nepatřilo k Bohumilovým koníčkům. Více času a pozornosti věnoval dění kolem sebe, životu v pivovaru a fantastickým příběhům otcova bratra, Josefa Hrabala. Pepinovy skazky se staly první obrovskou inspirací pozdějšího spisovatele Bohumila Hrabala.

Dříve, než se roku 1963 začal věnovat psaní, dokončil Bohumil Hrabal studium práv a vystřídal řadu povolání - byl dělníkem v ocelárnách na Kladně, číšníkem, výpravčím v Kostomlatech nad Labem, úředníkem, baličem starého papíru ve sběrných surovinách či jevištním technikem. Všude byl však náruživým pozorovatelem a posluchačem lidských osudů, které přenášel s neopakovatelnou atmosférou do svých knih. Laskavý humor a lidskost jeho postav, kterou dokázal vnést do svých příběhů, mu vynesla obrovskou oblibu a stal se nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Mezi lety 1968 a 1975 nesměl publikovat, jeho knihy vycházely v samizdatu, nebo v cizině. Jeho díla byla se zaslouženým úspěchem filmována či převáděna na jeviště. Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997.

Na averzní straně mince je vyobrazen portrét Bohumila Hrabala, který navrhl ak. soch. Vladimír Oppl. Na reverzní straně je uvedena nominální hodnota 200 Kč, Česká republika a grafika kolejí a razítek, které jsou připomínkou filmu Ostře sledované vlaky. Ten natočil na základě předlohy Bohumila Hrabala Jiří Menzel, film získal roku 1968 Cenu Akademie, tzv. Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Stříbrná pamětní mince ke stému výročí narození Bohumila Hrabala je dalším důkazem špičkové kvality českého umění a neměla by minout vaši sbírku.

2598

Parametry

ROK EMISE
2014
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO