Založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě (BK)

429,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě slaví v roce 2020 rovné století, které uplynulo od jejího založení. Při této příležitosti vychází stříbrná dvousetkorunová mince České národní banky vyražená v kvalitě standard.

Ve středověku bylo Pojizeří známé pro své drahé kameny, ale když jejich nalezišť začalo ubývat, místní si museli najít jiný zdroj obživy. Protože měli k dispozici bohatství vody, dřeva a křemičitého písku, nejrůznější ametysty, acháty a jaspisy se rozhodli nahradit výrobou skla. To, co začalo jako pouhá napodobenina, však v následujících staletích dobylo svět a české sklo dokázalo zastínit i benátskou konkurenci, která byla považována za nepřekonatelnou. Důležitou roli v české sklářské expanzi sehrálo městečko Železný Brod, kde se po generace vyráběly nejrůznější skleněné perle, knoflíky, prsteny, náhrdelníky, kabelky či lustrové ověsy, které pak podnikatelé ze sousedního Jablonce nad Nisou vyváželi do všech koutů planety… Sklářské řemeslo v Pojizeří dosáhlo zcela nové úrovně poté, co byla roku 1920 otevřena Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě. Ta si záhy vybudovala vynikající renomé a rozvinula talent řady umělců, kteří dosáhli světového věhlasu. Mladí lidé si zde již sto let osvojují nejen umělecké, řemeslné a technické dovednosti, ale také cit pro trvalé hodnoty.

Obě strany mince předkládají fragmenty broušených talířů z olovnatého křišťálu. Na averzní straně je navíc vyobrazena část vstupního portálu školy. Na reverzní straně je doplňkovým motivem školní emblém.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

2133

Parametry

ROK EMISE
2020
PROVEDENÍ
BĚŽNÁ KVALITA
TYP OBALU
KAPSLE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO

Mohlo by vás také zajímat