Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros (BK)

3 599,00 Kč
S DPH

RRR. První stříbrná mince ČNB s hologramem.

Počet
NA DOTAZ

Nový pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč připomíná slavné dopravní prostředky. První emise s letopočtem 2021, která byla vyražena v provedení proof, je věnována parní lokomotivě Škoda 498 s přezdívkou Albatros.

Chlouba československého strojírenství, která vznikla po druhé světové válce, vynikala elegantním designem, který byl podtržen nátěrem v barvách trikolóry. Lokomotiva byla švestkově modrá s hnědočerveným pojezdem, červenými dvojkolími a bílou střechou. Albatros byl nejen krásný, ale také silný. Disponoval výkonem, který mu umožnil stanovit československý rychlostní rekord parní lokomotivy – 162 km/h. Mnohé Albatrosy najely za svůj život přes dva miliony kilometrů. Jejich provoz byl ukončen roku 1976 – v důsledku nezastavitelné motorizace a elektrizace Československých drah.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky a autorem mince se stal Asamat Baltaev, DiS. Odborná komise ocenila zejména nápadité propojení lokomotivy se znakem jejího výrobce na reverzní straně. Tento motiv vyniká originálním technickým řešením – dojem reliéfu je vytvořen pomocí raženého hologramu. Na averzní straně mince je pak vyobrazen detail kola lokomotivy.

Všechny české mince – oběžné i pamětní – razí jablonecká Česká mincovna.

2136

Parametry

ROK EMISE
2021
PROVEDENÍ
BĚŽNÁ KVALITA
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
25
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
500,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO
OSTATNÍ
HOLOGRAM

Mohlo by vás také zajímat