Založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar (Proof)

549,00 Kč
S DPH
Počet
NA DOTAZ

„Sdružení českých umělců grafiků Hollar“ patří k našim nejvýznamnějším uměleckým spolkům. Důkazem toho je i stříbrná 200Kč mince v kvalitě proof, kterou vydala Česká národní banka u příležitosti 100. výročí jeho založení.

Volný spolek grafiků, tiskařů i teoretiků byl pojmenován po světově proslulém českém barokním rytci a kreslíři Václavu Hollarovi, jenž po sobě zanechal stovky grafik a tisíce leptů. Ty dokonale zachycovaly lidstvo i svět, ve kterém v 17. století žilo, a stejnou dokonalost v ovládnutí grafických technik dodnes hledají i členové SČUG. Působí na širokou veřejnost, zpřístupňují a podporují volnou grafickou tvorbu na našem území a v jejich pestrém programu se mísí úcta ke starým tradicím i smysl pro nové myšlenky a moderní názory.

První cenu ve výtvarné soutěži ČNB získal návrh medailéra MgA. Martina Daška – odbornou komisi zaujal „nápaditým zapracováním předepsaného textu (SDRUŽENÍ ČESKÝCH UMĚLCŮ GRAFIKŮ – 1917 – 2017 / ČESKÁ REPUBLIKA – 200 Kč) do podoby psané na listu papíru v tiskařském lisu“. Kompozici obou stran pak vévodí ještě logo HOLLARu a dvouocasý český lev.

Výhradním dodavatelem veškerých mincí emitovaných Českou národní bankou je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

2617M

Parametry

ROK EMISE
2017
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO