* Adolf Loos (Proof)

699,00 Kč
S DPH
Počet
Poslední kus skladem

V roce 2020 uplynulo 150 let od narození Adolfa Loose. Legendě světové architektury vzdává hold stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě standard.

Brněnský rodák Adolf Loos byl jedním z nejhlasitějších bojovníků za jednoduchost a funkčnost ve stavebnictví. Ačkoliv se nepovažoval za architekta, stal se jedním z největších představitelů evropské architektury 20. století. Bouřil se proti zažitým konvencím a rád provokoval konzervativní společnost. Odmítal zdobnost a ornamenty – vše muselo být jednoduché a účelové, nic nesmělo bránit plnému využití funkcí díla. Není divu, že Loosův strohý obchodní dům krejčovské firmy Goldman & Salatsch stojící hned naproti přepychovému císařskému sídlu Hofburgu pobouřil celou Vídeň. Přestože se architekt potýkal s ostrou kritikou a jeho díla byla častována posměšnými názvy, měl řadu podporovatelů i majetných klientů. Po rozpadu Rakouska-Uherska se pak stále častěji obracel ke své rodné české zemi, kde s úspěchem bujela moderní architektura. Loosova meziválečná tvorba se soustředila na luxusní interiéry a projekty individuálního bydlení, v nichž uplatnil svůj unikátní princip prostorového strukturování půdorysu – tzv. raumplan, který je založený na plynulé návaznosti a propojenosti jednotlivých částí domu. Zhmotněním této idey se stala Müllerova vila.

Právě pražské vile věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB, averzní stranu mince. Reverzní strana pak předkládá architektův portrét doplněný výročními letopočty.

Výhradním výrobcem českých mincí je jablonecká Česká mincovna.

2634M
1 ks

Parametry

ROK EMISE
2020
PROVEDENÍ
PROOF
TYP OBALU
KAPSLE + ETUE
HMOTNOST (gr)
13
SLOŽENÍ
925 Ag. 75 Cu
NOMINÁLNÍ HODNOTA
200,- Kč
CERTIFIKÁT
ANO